Niniejszy dział obejmuje:
(1)Warzywa, owoce, orzechy i pozostała jadalne części roślin przetworzone lub zakonserwowane octem lub kwasem octowym.
(2)Warzywa, owoce, orzechy, skórki z owoców i pozostałe części roślin, zakonserwowane cukrem.
(3)Dżemy, galaretki owocowe, marmolady, przeciery owocowe lub orzechowe, pasty owocowe lub orzechowe, otrzymane w wyniku obróbki cieplnej.
(4)Homogenizowane warzywa i owoce przetworzone lub zakonserwowane.
(5)Soki owocowe lub warzywne niesfermentowane i niezawierające dodatku alkoholu lub o objętościowej mocy alkoholu nie większej niż 0,5 % obj.
(6)Warzywa, owoce, orzechy i pozostałe jadalne części roślin przetworzone lub zakonserwowane innymi sposobami niż te, o których mowa w dziale 7., 8. lub 11. lub gdziekolwiek indziej w nomenklaturze.
(7)Produkty objęte pozycją 0714, 1105 lub 1106 (inne niż mąka, mączka i proszek z produktów objętych działem 8.), które zostały przetworzone lub zakonserwowane innymi sposobami niż te, które zostały wyszczególnione w dziale 7. lub 11.
(8)Owoce zakonserwowane poprzez osmotyczne odwodnienie.
Produkty te mogą być w całości, w kawałkach lub rozgniecione.
Niniejszy dział nie obejmuje:
(a)Przetworów spożywczych zawierających więcej niż 20 % masy kiełbasy, mięsa, podrobów, krwi, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych lub dowolnej z nich kombinacji (dział 16).
(b)Produktów takich jak tarty owocowe przygotowane z ciasta cukierniczego (pozycja 1905).
(c)Zup i bulionów i przetworów do nich i homogenizowanych, złożonych przetworów spożywczych objętych pozycją 2104.
(d)Soków owocowych lub warzywnych, o objętościowej mocy alkoholu większej niż 0,5 % obj. (dział 22).
2001-Warzywa, owoce, orzechy i pozostałe jadalne części roślin, przetworzone lub zakonserwowane octem lub kwasem octowym.
2001 10-Ogórki i korniszony
2001 90 -Pozostałe
Niniejsza pozycja obejmuje warzywa (patrz uwaga 3 do niniejszego działu), owoce, orzechy i pozostałe jadalne części roślin, przetworzone lub zakonserwowane octem lub kwasem octowym, nawet zawierające sól, przyprawy, musztardę, cukier lub inny środek słodzący. Produkty te mogą również zawierać olej lub inne dodatki. Mogą one występować w dużych opakowaniach (beczki, bębny itd.) lub w słoikach, butelkach, puszkach lub w hermetycznych pojemnikach, gotowe do sprzedaży detalicznej. Niniejsza pozycja obejmuje pewne wyroby znane jako pikle, pikle z gorczycą itd.
Towary objęte niniejszą pozycją różnią się od sosów objętych pozycją 2103 tym, że te drugie mają głównie postać płynów, emulsji lub zawiesin, które nie są przeznaczone do spożywania jako takie, ale używane są jako dodatki do żywności lub podczas przygotowywania pewnych posiłków.
Głównymi produktami zakonserwowanymi metodami opisanymi w niniejszej pozycji są ogórki, korniszony, cebule, szalotki, pomidory, kalafiory, oliwki, kapary, kukurydza cukrowa, rdzenie karczochów, rdzenie palm, ignamy, orzechy włoskie i mango.
2002-Pomidory przetworzone lub zakonserwowane inaczej niż octem lub kwasem octowym.
2002 10-Pomidory, całe lub w kawałkach
2002 90-Pozostałe
Niniejsza pozycja obejmuje pomidory, zarówno całe, jak i w kawałkach, inne niż pomidory przetworzone lub zakonserwowane octem lub kwasem octowym (pozycja 2001) i pomidory występujące w postaci określonej w dziale 7. Pomidory klasyfikowane są do niniejszej pozycji bez względu na rodzaj opakowania, w którym się znajdują.
Niniejsza pozycja obejmuje również homogenizowane przetworzone lub zakonserwowane pomidory (np. przecier pomidorowy, pasta pomidorowa lub koncentrat) i sok pomidorowy, w którym zawartość suchej masy wynosi 7 % lub więcej. Jednakże niniejsza pozycja nie obejmuje ketchupu pomidorowego i innych sosów pomidorowych (pozycja 2103), zupy pomidorowej oraz preparatów do niej (pozycja 2104).
2003-Grzyby i trufle, przetworzone lub zakonserwowane inaczej niż octem lub kwasem octowym.
2003 10-Grzyby z rodzaju Agaricus
2003 90-Pozostałe
Niniejsza pozycja obejmuje wszystkie grzyby (włącznie z trzonkami) i trufle z wyjątkiem tych, które są przetworzone lub zakonserwowane octem lub kwasem octowym (pozycja 2001) i tych, które występują w postaci określonej w dziale 7. Produkty objęte niniejszą pozycją mogą być w całości, w kawałkach (np. pokrojone w plastry) lub homogenizowane.
2004-Pozostałe warzywa przetworzone lub zakonserwowane inaczej niż octem lub kwasem octowym, zamrożone, inne niż produkty objęte pozycją 2006.
2004 10-Ziemniaki
2004 90-Pozostałe warzywa i mieszanki warzywne
Warzywa zamrożone objęte niniejszą pozycją są tymi samymi, które w postaci niezamrożonej objęte są pozycją 2005 (zobacz Noty wyjaśniające do niniejszej pozycji). Określenie „zamrożone” jest zdefiniowane w Uwagach ogólnych Not wyjaśniających do działu 7.
Najczęściej występującymi w handlu produktami objętymi niniejszą pozycją są:
(1)Ziemniaki (chipsy lub frytki), smażone lub częściowo smażone w oleju i następnie zamrożone.
(2)Zamrożona kukurydza cukrowa w postaci kolb lub ziaren, marchew, groszek itd., nawet wstępnie poddane obróbce cieplnej, występujące z dodatkiem masła lub innych sosów w hermetycznych pojemnikach (np. torebkach plastikowych).
(3)„Knödel” (knedle), „Klösse” (kluski), „Nockerln” (kluski), na bazie mąki ziemniaczanej, zamrożone.
2005-Pozostałe warzywa przetworzone lub zakonserwowane inaczej niż octem lub kwasem octowym, niezamrożone, inne niż produkty objęte pozycją 2006.
2005 10-Warzywa homogenizowane
2005 20-Ziemniaki
2005 40-Groch (Pisum sativum)
-Fasola (Vigna spp., Phaseolus spp.):
2005 51- -Fasola łuskana
2005 59- -Pozostała
2005 60-Szparagi
2005 70-Oliwki
2005 80-Kukurydza cukrowa (Zea mays var. saccharata)
-Pozostałe warzywa i mieszanki warzywne:
2005 91- -Pędy bambusa
2005 99- -Pozostałe
Określenie „warzywa” w niniejszej pozycji dotyczy tylko produktów, o których mowa w uwadze 3. do niniejszego działu. Produkty te (inne niż warzywa przetworzone lub zakonserwowane octem lub kwasem octowym objęte pozycją 2001, zamrożone warzywa objęte pozycją 2004 i warzywa zakonserwowane cukrem objęte pozycją 2006) klasyfikowane są w niniejszej pozycji, jeśli zostały przetworzone lub zakonserwowane sposobami innymi niż te, o których mowa w dziale 7. lub 11.
Produkty takie są objęte niniejszą pozycją bez względu na rodzaj opakowania, w którym się znajdują (często w puszkach lub innych hermetycznych opakowaniach).
Produkty te, w całości, w kawałkach lub rozgniecione, mogą być zakonserwowane w wodzie, w sosie pomidorowym lub z innymi składnikami, gotowe do bezpośredniej konsumpcji. Mogą być również homogenizowane lub zmieszane (sałatki).
Przykładami przetworów objętych niniejszą pozycją są:
(1)Oliwki, uczynione jadalnymi przez specjalną obróbkę w roztworze sody lub przedłużoną macerację w solance. (Oliwki jedynie tymczasowo zakonserwowane w solance klasyfikowane są do pozycji 0711 - zobacz Noty wyjaśniające do niniejszej pozycji).
(2)Kapusta kiszona, przetworzona przez częściową fermentację poszatkowanej i solonej kapusty.
(3)Kukurydza cukrowa, w postaci kolb lub ziarna, marchew, groszek itd., wstępnie poddana obróbce termicznej lub występujące z masłem lub innym sosem.
(4)Produkty w postaci cienkich, prostokątnych płatków zrobionych z mąki ziemniaczanej, soli i małych ilości glutaminianu sodu, częściowo dekstrynizowane przez kolejne nawilżanie i suszenie. Produkty te są przeznaczone do spożycia jako „chipsy” po smażeniu w głębokim tłuszczu przez kilka sekund.
Niniejsza pozycja nie obejmuje również:
(a)Chrupkich pikantnych produktów spożywczych objętych pozycją 1905.
(b)Soków warzywnych objętych pozycją 2009.
(c)Soków warzywnych o objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 0,5 % obj. (dział 22.).
2006-Warzywa, owoce, orzechy, skórki z owoców i pozostałe części roślin, zakonserwowane cukrem (odsączone, lukrowane lub kandyzowane).
Produkty objęte niniejszą pozycją są przetworzone najpierw przez wstępną obróbkę warzyw, owoców, orzechów, skórek z owoców lub innych części roślin wrzącą wodą (co zmiękcza surowiec i ułatwia wnikanie cukru), a następnie przez powtórne ogrzanie do temperatury wrzenia i przetrzymywanie w syropie o stopniowo zwiększającej się zawartości cukru, do momentu, gdy wysycenie cukrem będzie wystarczające do ich konserwacji.
Głównymi produktami zakonserwowanymi cukrem są całe owoce lub orzechy (wiśnie, morele, gruszki, śliwki, kasztany (marrons glacés), orzechy włoskie itd.), cząstki lub kawałki owoców (pomarańczy, cytryn, ananasów itd.), skórki z owoców (cedratów, cytryn, pomarańczy, melonów itd.), inne części roślin (arcydzięgiel, imbir, ignamy, słodkie ziemniaki itd.) i kwiaty (fiołki, mimoza itd.).
Odsączone produkty są przygotowane przy użyciu syropu (np. mieszaniny cukru inwertowanego lub glukozy z udziałem sacharozy), który nie krystalizuje pod działaniem powietrza. Po nasyceniu nadmiar syropu jest odsączany, pozostawiając produkty lepkie w dotyku.
Lukrowane produkty otrzymuje się przez zanurzenie odsączonych produktów w syropie z sacharozy, który schnąc, tworzy cienką, błyszczącą powłokę.
Kandyzowane produkty są przygotowane przez wysycenie produktu syropem z sacharozy, który podczas schnięcia tworzy kryształki na powierzchni lub w całym produkcie.
Omawiane towary zakonserwowane cukrem i zalane syropem, niezależnie od opakowania, są wyłączone z niniejszej pozycji (pozycja 2002, 2003 lub 2005 w przypadku warzyw lub pozycja 2008 w przypadku owoców, orzechów, skórek z owoców i innych jadalnych części roślin, np. marrons glacés lub imbiru).
Suszone owoce (np. daktyle i śliwki) klasyfikowane są do działu 8, nawet jeśli zostały do nich dodane niewielkie ilości cukru lub jeśli ich powierzchnia jest pokryta osadem wysuszonego, naturalnie występującego w owocach cukru, który może nadawać owocom wygląd nieco podobny do owoców kandyzowanych objętych niniejszą pozycją.
2007-Dżemy, galaretki owocowe, marmolady, przeciery i pasty owocowe lub orzechowe, otrzymane w wyniku obróbki cieplnej, nawet zawierające dodatek cukru lub innej substancji słodzącej.
2007 10-Przetwory homogenizowane
-Pozostałe:
2007 91- -Owoce cytrusowe
2007 99- -Pozostałe
Dżemy otrzymuje się przez gotowanie całych owoców lub pulpy owocowej lub pewnych warzyw (np. dyni, oberżyny) lub innych produktów (np. imbiru, płatków róży) z cukrem, w przybliżeniu w równych proporcjach. Wystudzone mają średnio zwartą konsystencję i zawierają kawałki owoców.
Marmolady są odmianą dżemu przygotowaną generalnie z owoców cytrusowych.
Galaretki owocowe produkuje się przez gotowanie soków owocowych (otrzymanych z surowych lub gotowanych owoców) z cukrem, dopóki produkt nie zaczyna tężeć podczas chłodzenia. Mają one zwartą konsystencję, są klarowne i nie zawierają kawałków owoców.
Przeciery owocowe lub orzechowe są otrzymane przez gotowanie przecedzonej pulpy owocowej lub sproszkowanych orzechów, nawet z dodatkiem cukru, do momentu uzyskania gęstawej konsystencji. Przeciery owocowe różnią się od dżemów większą zawartością owoców i gładszą konsystencją.
Pasty owocowe lub orzechowe (z jabłek, pigw, gruszek, moreli, migdałów itd.) są przecierami, z których odparowano część wody; posiadają stałą lub prawie stałą konsystencję.
Produkty objęte niniejszą pozycją, które normalnie przygotowane są z cukrem, mogą być słodzone środkami syntetycznymi (np. sorbitolem) zamiast cukrem.
Niniejsza pozycja obejmuje również przetwory homogenizowane.
Niniejsza pozycja nie obejmuje:
(a)Galaretek i past w postaci wyrobów cukierniczych lub czekoladowych wyrobów cukierniczych (odpowiednio pozycja 1704 lub 1806).
(b)Stołowych galaretek otrzymywanych z żelatyny, cukru i soków owocowych lub syntetycznych esencji owocowych (pozycja 2106).
2008-Owoce, orzechy i pozostałe jadalne części roślin, inaczej przetworzone lub zakonserwowane, nawet zawierające dodatek cukru lub innej substancji słodzącej, lub alkoholu, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone.
-Orzechy, orzeszki ziemne i pozostałe nasiona, nawet zmieszane razem:
2008 11- -Orzeszki ziemne
2008 19- -Pozostałe, włączając mieszanki
2008 20-Ananasy
2008 30-Owoce cytrusowe
2008 40-Gruszki
2008 50-Morele
2008 60-Wiśnie i czereśnie
2008 70-Brzoskwinie, włączając nektaryny
2008 80-Truskawki i poziomki
-Pozostałe, włączając mieszanki, inne niż objęte podpozycją 2008 19:
2008 91- -Rdzenie palmowe
2008 93- -Żurawiny (Vaccinium macrocarpon, Vaccinium oxycoccos, Vaccinium vitis-idaea)
2008 97- -Mieszanki
2008 99- -Pozostałe
Niniejsza pozycja obejmuje owoce, orzechy i inne jadalne części roślin, w całości, w kawałkach lub rozgniecione, włącznie z mieszankami z nich, przetworzone lub zakonserwowane innymi sposobami niż te, o których mowa w innych działach lub w poprzednich pozycjach niniejszego działu.
Obejmuje ona, między innymi:
(1)Migdały, orzeszki ziemne, orzeszki areca (lub betel) i inne orzechy, prażone na sucho, w oleju lub tłuszczu, nawet zawierające lub pokryte olejem roślinnym, solą, dodatkami aromatyzującymi, przyprawami lub innymi dodatkami.
(2)„Masło orzechowe”, składające się z pasty otrzymanej przez zmielenie prażonych orzeszków ziemnych, nawet zawierające dodatek soli lub oleju.
(3)Owoce (włącznie ze skórkami z owoców i nasionami) zakonserwowane w wodzie, w syropie, w substancjach chemicznych lub w alkoholu.
(4)Pulpy owocowe, sterylizowane, nawet poddane obróbce termicznej.
(5)Całe owoce, takie jak brzoskwinie (włączając nektaryny), morele, pomarańcze (nawet obrane ze skórki lub z usuniętymi pestkami lub ziarenkami) zgniecione i sterylizowane, nawet zawierające dodatek wody lub syropu cukrowego, jednak w proporcji niewystarczającej do przygotowania ich w postaci gotowej do bezpośredniej konsumpcji jako napoje. Produkty takie przygotowane do bezpośredniej konsumpcji jako napoje, przez dodanie wystarczającej ilości wody lub syropu cukrowego, objęte są pozycją 2202.
(6)Owoce poddane obróbce termicznej. Jednakże owoce gotowane na parze lub w wodzie i zamrożone objęte są pozycją 0811.
(7)Łodygi, korzenie i inne jadalne części roślin (np. imbir, arcydzięgiel, ignamy, słodkie ziemniaki, pędy chmielu, liście winorośli, rdzenie palm) zakonserwowane w syropie lub w inny sposób przetworzone lub zakonserwowane.
(8)Strąki tamaryndy w syropie cukrowym.
(9)Owoce, orzechy, skórki z owoców i inne jadalne części roślin (innych niż warzywa), zakonserwowane cukrem i zalane syropem (np. marrons glacés lub imbir), w dowolnym opakowaniu.
(10)Owoce zakonserwowane przez odwodnienie osmotyczne. Wyrażenie „odwodnienie osmotyczne” odnosi się do procesu, w którym kawałki owocu są poddawane przedłużonemu nasyceniu w zagęszczonym syropie cukrowym w taki sposób, że woda i naturalny cukier owocu są zastępowane przez cukier z syropu. Owoc może być następnie wysuszony powietrzem w celu dalszego obniżenia zawartości wilgotności.
Produkty objęte niniejszą pozycją mogą być słodzone syntetycznymi substancjami słodzącymi (np. sorbitolem) zamiast cukrem. Inne substancje (np. skrobia) mogą być dodane do produktów objętych niniejszą pozycją, pod warunkiem że nie zmienią one zasadniczych cech owoców, orzechów lub innych jadalnych części roślin.
Produkty objęte niniejszą pozycją generalnie pakowane są w puszki, słoiki lub hermetyczne pojemniki, lub też w beczki, baryłki lub podobne pojemniki.
Niniejsza pozycja nie obejmuje produktów składających się z mieszaniny roślin lub części roślin (włączając nasiona lub owoce) różnych gatunków lub składających się z roślin lub części roślin (włączając nasiona lub owoce) jednego lub różnych gatunków zmieszanych z innymi substancjami, takimi jak jeden lub kilka wyciągów roślinnych, które nie są spożywane jako takie, ale są używane do produkcji naparów ziołowych lub „herbatek” ziołowych (np. pozycja 0813, 0909 lub 2106).
Pozycja nie obejmuje owoców, orzechów lub innych jadalnych części roślin przekształconych w wyroby cukiernicze (włączając te na bazie miodu naturalnego), objętych pozycja 1704.
Ponadto niniejsza pozycja nie obejmuje mieszanin roślin, części roślin, nasion lub owoców (całych, krojonych, gniecionych, mielonych lub sproszkowanych) gatunków objętych różnymi działami (np. działami 7., 9., 11., 12.), niespożywanych jako takie, ale w rodzaju stosowanych zarówno bezpośrednio do aromatyzowania napojów, jak też do przygotowania wyciągów przeznaczonych do produkcji napojów (dział 9 lub pozycja 2106).
2009-Soki owocowe (włączając moszcz gronowy) i soki warzywne, niesfermentowane i niezawierające dodatku alkoholu, nawet z dodatkiem cukru lub innej substancji słodzącej (+).
-Sok pomarańczowy:
2009 11- -Zamrożony
2009 12- -Niezamrożony, o liczbie Brixa nieprzekraczającej 20
2009 19- -Pozostały
-Sok grejpfrutowy (włącznie z sokiem z pomelo):
2009 21- -O liczbie Brixa nieprzekraczającej 20
2009 29- -Pozostały
-Sok z dowolnego innego pojedynczego owocu cytrusowego:
2009 31- -O liczbie Brixa nieprzekraczającej 20
2009 39- -Pozostały
-Sok ananasowy:
2009 41- -O liczbie Brixa nieprzekraczającej 20
2009 49- -Pozostały
2009 50-Sok pomidorowy
-Sok winogronowy (włączając moszcz gronowy):
2009 61- -O liczbie Brixa nieprzekraczającej 30
2009 69- -Pozostały
-Sok jabłkowy:
2009 71- -O liczbie Brixa nieprzekraczającej 20
2009 79- -Pozostały
-Sok z dowolnego innego pojedynczego owocu lub z dowolnego warzywa:
2009 81- -Sok żurawinowy (Vaccinium macrocarpon, Vaccinium oxycoccos, Vaccinium vitis-idaea)
2009 89- -Pozostałe
2009 90-Mieszanki soków
Odnośnie soków niesfermentowanych i niezawierających dodatku alkoholu, zob. uwaga 6. do niniejszego działu.
Soki owocowe i warzywne objęte niniejszą pozycją otrzymywane są zazwyczaj przez mechaniczne otwarcie lub wyciskanie świeżych, zdrowych i dojrzałych owoców lub warzyw. Może to być wykonane (jak w przypadku owoców cytrusowych), za pomocą mechanicznych "ekstraktorów" działających na tej samej zasadzie co domowa wyciskarka do cytryn lub przez tłoczenie, które może być, lub nie, poprzedzone rozgniataniem lub rozdrabnianiem (zwłaszcza jabłek), lub obróbką zimną lub gorącą wodą lub parą (np. pomidorów, czarnych porzeczek i niektórych warzyw, takich jak marchew i seler). Soki z tej pozycji obejmują także wodę kokosową.
Płyny otrzymywane w ten sposób są zasadniczo poddawane następującym procesom:
(a)Klarowaniu w celu oddzielenia soku od większości stałych cząstek, przy użyciu substancji klarujących (żelatyny, albuminy, ziemi okrzemkowej itd.) lub enzymów lub przez odwirowanie lub przez ultrafiltrację, ten ostatni proces jest również stosowany do sterylizacji produktów.
(b)Filtracji, często przy użyciu płyt filtracyjnych pokrytych żelem krzemionkowym (diatomitem), celulozą itd.
(c)Odpowietrzaniu w celu usunięcia tlenu pogarszającego kolor i smak.
(d)Homogenizacji, w przypadku niektórych soków otrzymanych z bardzo mięsistych owoców (pomidorów, brzoskwiń itd.).
(e)Sterylizacji zapobiegającej fermentacji - w tym celu mogą być zastosowane różne metody, np. pasteryzacja (przedłużona lub krótkotrwała), sterylizacja elektryczna w urządzeniach wyposażonych w elektrody, sterylizacja przez filtrację, konserwowanie za pomocą ciśnienia przy użyciu ditlenku węgla, chłodzenie, sterylizacja chemiczna (np. za pomocą ditlenku siarki, benzoesanu sodu), działanie promieniami ultrafioletowymi lub wymiennikami jonowymi.
W wyniku tych różnych zabiegów technologicznych, soki owocowe lub warzywne mogą mieć postać klarownych, niesfermentowanych płynów. Niektóre soki jednak (zwłaszcza te otrzymane z pulpy owoców takich jak morele, brzoskwinie i pomidory) nadal zawierają drobne cząsteczki miąższu owocowego, zarówno w postaci zawiesiny, jak i osadu.
Niniejsza pozycja obejmuje również soki, stosunkowo rzadko spotykane w praktyce, otrzymane z suszonych owocówpod warunkiem że są one w rodzaju owoców zawierających sok, kiedy są świeże. Jednym z przykładów jest „sok śliwkowy”, ekstrahowany ze śliwek przez wielogodzinne ogrzewanie z wodą w dyfuzorach. Niniejsza pozycja nie obejmuje jednakże bardziej lub mniej płynnych produktów otrzymanych przez ogrzewanie w wodzie świeżych lub suszonych owoców (np. jagód jałowca, owoców dzikiej róży), które praktycznie nie zawierają soku; takie produkty są zasadniczo klasyfikowane do pozycji 2106.
Soki objęte niniejszą pozycją mogą być zagęszczone (nawet zamrożone) lub w postaci kryształków lub proszku, pod warunkiem że w ostatnim przypadku będą całkowicie lub prawie całkowicie rozpuszczalne w wodzie. Takie produkty zazwyczaj otrzymuje się w wyniku procesów wymagających ogrzewania (nawet w próżni) lub chłodzenia (liofilizacja).
Pewne zagęszczone soki mogą być odróżnione od odpowiadającym im soków niezagęszczonych na podstawie liczby Brixa (patrz uwaga 3 do podpozycji do niniejszego działu).
Soki owocowe lub warzywne objęte niniejszą pozycją mogą zawierać substancje wyszczególnione poniżej, będące zarówno pozostałością z procesu produkcyjnego, jak też oddzielnie dodanymi substancjami, pod warunkiem że nie zmienią one naturalnego charakterów soków:
(1)Cukier.
(2)Inne środki słodzące, naturalne lub syntetyczne, pod warunkiem że dodana ilość nie przekracza dawek koniecznych do normalnego słodzenia i że poza tym soki kwalifikują się do niniejszej pozycji, w szczególności w odniesieniu do równowagi różnych składników (patrz pkt (4) poniżej).
(3)Produkty dodawane w celu zakonserwowania soku lub zapobieżenia fermentacji (np. ditlenek siarki, ditlenek węgla, enzymy).
(4) Substancje służące do standaryzacji soków (np. kwas cytrynowy, kwas winowy) i produkty dodawane w celu odtworzenia składników zniszczonych lub uszkodzonych podczas procesu produkcyjnego (np. witaminy, substancje barwiące) lub w celu utrwalenia smaku (np. sorbitol dodany do sproszkowanych lub skrystalizowanych soków z owoców cytrusowych). Jednakże niniejsza pozycja nie obejmuje soków owocowych, w których jeden ze składników (kwas cytrynowy, olejek eteryczny otrzymany z owoców itd.) został dodany w takiej ilości, że równowaga różnych składników występująca w naturalnych sokach jest wyraźnie naruszona; w takim przypadku produkt traci swój pierwotny charakter.
Soki warzywne objęte niniejszą pozycją mogą również zawierać dodatek soli (chlorku sodu), przypraw lub substancji aromatycznych.
Podobnie mieszanki soków owocowych lub warzywnych tych samych lub różnych rodzajów są klasyfikowane do niniejszej pozycji, jak również soki odtwarzane (tj. produkty otrzymane przez dodatek do zagęszczonego soku wody w ilości nie większej niż występuje w podobnym niezagęszczonym soku o standardowym składzie).
Jednakże dodatek wody do standardowego soku owocowego lub warzywnego, lub dodatek do soku zagęszczonego większej ilości wody niż jest to konieczne do odtworzenia naturalnego charakteru soku powoduje rozcieńczenie produktów, które posiadają wtedy charakter napojów objętych pozycją 2202. Soki owocowe lub warzywne zawierające większe ilości ditlenku węgla niż zazwyczaj, są obecne w sokach nasycanych tym gazem (gazowane soki owocowe), lemoniady i wody gazowane aromatyzowane sokami owocowymi są również wyłączone (pozycja 2202).
Niniejsza pozycja obejmuje również moszcz gronowy dowolnego przeznaczenia, pod warunkiem że jest niesfermentowany. Ze względu na fakt, że moszcz gronowy jest poddawany w większości tym samym procesom, co inne soki owocowe, jest on bardzo podobny do zwykłego soku winogronowego. Może występować w formie koncentratu lub nawet kryształków (w tej drugiej formie jest znany w handlu jako „cukier gronowy” lub „miód gronowy” i jest używany w przemyśle piekarniczym lub cukierniczym do produkcji pierników, słodyczy itd.).
Moszcz gronowy częściowo sfermentowany nawet z fermentacją zatrzymaną, jak również niesfermentowany moszcz gronowy, z dodatkiem alkoholu, w obu przypadkach posiadający objętościową moc alkoholu większą niż 0,5%, objęty jest pozycją 2204.
Ponadto niniejsza pozycja nie obejmuje:
(a)Soku pomidorowego o zawartości suchej masy 7% lub większej (pozycja 2002).
(b)Soków owocowych lub warzywnych o objętościowej mocy alkoholu większej niż 0,5% obj. (dział 22).
°°°
Określenie „zamrożony sok pomarańczowy” obejmuje również zagęszczony sok pomarańczowy, który, pomimo iż został poddany mrożeniu i znajduje się w temperaturze około -18 °C, nie jest całkowicie zamrożony.
__________