DZIAŁ 9

KAWA, HERBATA, MATÉ (HERBATA PARAGWAJSKA) I PRZYPRAWY

Uwagi
  1. Mieszanki produktów objętych pozycjami od 0904 do 0910są klasyfikowane następująco:

(a)   mieszanki z dwóch lub większej ilości produktów objętych tą samą pozycją należy klasyfikować do tej pozycji;

(b)   mieszanki z dwóch lub większej ilości produktów objętych różnymi pozycjami należy klasyfikować do pozycji 0910.

Dodatek innych substancji do produktów objętych pozycjami od 0904 do 0910 (lub do mieszanek, o których mowa powyżej w lit. a) lub b)) nie wpływa na ich klasyfikację, pod warunkiem że powstałe mieszanki zachowają podstawowe cechy towarów z tych pozycji. W przeciwnym wypadku powstałe mieszaniny nie są klasyfikowane w niniejszym dziale; te stanowiące zmieszane przyprawy lub zmieszane przyprawy korzenne należy klasyfikować do pozycji 2103.

  1. Niniejszy dział nie obejmuje pieprzu kebab (Piper cubeba) ani innych produktów objętych pozycją 1211.
Uwaga dodatkowa
  1. Dla mieszaniny wymienionej w uwadze 1 a) powinna być zastosowana stawka celna składnika posiadającego najwyższą stawkę celną.

 


 


UWAGI OGÓLNE

Niniejszy dział obejmuje:

(1)Kawę, herbatę i maté (herbatę paragwajską).

(2)Przyprawy, tzn. grupę produktów roślinnych (włącznie z nasionami itd.), bogatych w olejki eteryczne i substancje aromatyczne, które ze względu na charakterystyczny smak są używane głównie jako przyprawy.

Produkty te mogą być w całości, pokruszone lub w postaci sproszkowanej.

Uwaga 1 do niniejszego działu odnosi się do klasyfikacji mieszanin tych produktów objętych pozycjami od 0904 do 0910. Zgodnie z tą uwagą dodatek innych substancji do produktów wymienionych w pozycjach od 0904 do 0910 (lub mieszanin, o których mowa w punktach (a) lub (b) uwagi) nie ma wpływu na klasyfikację, pod warunkiem że powstałe mieszaniny zachowują podstawowe cechy towarów objętych klasyfikacją do tych pozycji.

Odnosi się to w szczególności do przypraw korzennych i mieszanin przypraw korzennych, zawierających dodatek:

(a)Rozcieńczalnika (podstawy „rozpraszającej”) dodanego dla ułatwienia odmierzania przypraw korzennych i ich rozprowadzenia w produkcie spożywczym (mąka zbożowa, mielone suchary, dekstroza itd.).

(b)Barwników spożywczych (np. ksantofilu).

(c)              Produktów dodanych dla zwiększenia intensywności lub wzmocnienia aromatu przypraw korzennych (synergetyki), takich jak glutaminian sodu.

(d)             Substancji, takich jak sól lub chemiczne środki przeciwutleniające dodanych, zwykle w małych ilościach, dla zakonserwowania produktów i przedłużenia mocy aromatyzującej.

Przyprawy korzenne (włącznie z mieszankami przypraw korzennych), zawierające dodatek substancji klasyfikowanych do innych działów, ale mające własności aromatyzujące lub przyprawowe pozostają objęte klasyfikacją do niniejszego działu, pod warunkiem że dodana substancja nie wpływa na podstawowe cechy mieszanki jako przyprawy korzennej.

Niniejsza pozycja obejmuje również mieszaniny składające się z roślin, części roślin, nasion lub owoców (w całości, pociętych, pokruszonych, zmielonych lub sproszkowanych) gatunków objętych klasyfikacją do innych działów (np. działu 7., 9., 11. lub 12.), w rodzaju stosowanych bezpośrednio do aromatyzowania napojów lub do sporządzania wyciągów do produkcji napojów, jeżeli:

(i)podstawowe cechy są nadawane przez jeden lub więcej gatunków przypraw wymienionych w którejkolwiek z pozycji od 0904 do 0910 (pozycje odpowiednio od 0904 do 0910);

(ii)podstawowe cechy są nadawane przez mieszankę przypraw korzennych dwu lub więcej gatunków, objętych pozycjami od 0904 do 0910 (pozycja 0910).

Niniejszy dział wyłącza takie mieszanki, których podstawowe cechy nie są nadawane przez gatunki wymienione w punkcie (i) lub mieszanki, o których mowa wyżej w punkcie (ii) (pozycja 2106).

Niniejszy dział wyłącza ponadto:

(a)Warzywa (np. pietruszkę, trybulkę, estragon, rzeżuchę, słodki majeranek, kolendrę oraz koperek ogrodowy) objęte działem 7.

(b)Nasiona gorczycy (pozycja 1207); mąkę z gorczycy (nawet przetworzoną) (pozycja 2103).

(c)Szyszki chmielu (pozycja 1210).

(d)Niektóre owoce, nasiona i części roślin, które chociaż mogą być wykorzystane jako przyprawy, częściej wykorzystywane są w produkcji perfumeryjnej lub medycynie (pozycja 1211) (np. strąki kasji, rozmaryn, dziki majeranek, bazylia, ogórecznik, hyzop, wszystkie gatunki mięty, ruta, szałwia).

(e)Zmieszane przyprawy lub zmieszane przyprawy korzenne (pozycja 2103).

 


 


0901-Kawa, nawet palona lub bezkofeinowa; łupinki i łuski kawy; substytuty kawy zawierające kawę w każdej proporcji.

-Kawa, niepalona:

0901 11- -Niepozbawiona kofeiny

0901 12- -Bezkofeinowa

-Kawa, palona:

0901 21- -Niepozbawiona kofeiny

0901 22- -Bezkofeinowa

0901 90-Pozostałe

Niniejsza pozycja obejmuje:

(1)Surową kawę we wszystkich postaciach, tj. w owocach zebranych z krzewów w ziarnkach lub nasionach z żółtawą skórą, w ziarnkach lub nasionach pozbawionych skóry.

(2)Kawę, z której wyekstrahowano kofeinę przez namoczenie surowych ziaren w roztworach różnych rozpuszczalników.

(3)Kawę paloną (z kofeiną lub bezkofeinową), nawet mieloną.

(4)Łuski i łupinki kawy.

(5)Substytuty kawy zawierające kawę naturalną w każdej proporcji.

Pozycja niniejsza wyłącza:

(a)Wosk kawowy (pozycja 1521).

(b)Ekstrakty, esencje i koncentraty kawy (zwane czasem kawą instant) i przetwory sporządzone na bazie tych ekstraktów, esencji i koncentratów; substytuty kawy palonej niezawierające kawy (pozycja 2101).

(c)Kofeinę, alkaloid kawy (pozycja 2939).

 


 


0902-Herbata, nawet aromatyzowana.

0902 10-Herbata zielona (niefermentowana), w bezpośrednich opakowaniach o zawartości nieprzekraczającej 3 kg

0902 20-Pozostała herbata zielona (niefermentowana)

0902 30-Herbata czarna (fermentowana) i herbata częściowo fermentowana, w bezpośrednich opakowaniach o zawartości nieprzekraczającej 3 kg

0902 40-Pozostała herbata czarna (fermentowana) i pozostała herbata częściowo fermentowana

Pozycja obejmuje różne odmiany herbaty uzyskane z roślin o botanicznym rodzaju Thea (Camellia).

Przygotowanie herbaty zielonej polega zasadniczo na ogrzaniu świeżych liści, zwijaniu ich i suszeniu. W przypadku czarnej herbaty liście są zwijane i poddawane fermentacji przed prażeniem lub suszeniem.

Niniejsza pozycja obejmuje również herbatę częściowo fermentowaną (np. herbata Ulung).

Niniejsza pozycja obejmuje kwiaty, pąki i pozostałości herbaty, jak również herbatę w proszku (liście, kwiaty lub pąki) aglomerowaną w granulki lub tabletki, jak również herbatę przedstawioną jako sproszkowana w różne kształty i rozmiary.

Herbata aromatyzowana na parze (np. w trakcie fermentacji) lub przez dodanie olejków eterycznych (np. olejku cytrynowego lub bergamotowego), aromatów sztucznych (w postaci krystalicznej lub proszku) lub części różnych innych roślin lub owoców aromatycznych (takich, jak kwiaty jaśminu, suszona skórka pomarańczowa lub goździki) również klasyfikowana jest do niniejszej pozycji.

Niniejsza pozycja obejmuje również herbatę bezkofeinową, ale wyłącza kofeinę (pozycja 2939).

Pozycja niniejsza wyłącza ponadto produkty nieotrzymane w inny sposób niż z roślin z botanicznego rodzaju Thea, choć czasami są one nazywane „herbatami”, np.:

(a)Herbatę paragwajską (maté) (pozycja 0903).

(b)Produkty do sporządzania naparów ziołowych lub „herbat” ziołowych klasyfikowane są do pozycji 0813, 0909, 1211 lub 2106.

(c)„Herbatę” żeńszeniową (mieszanka ekstraktu z żeńszenia z laktozą lub glukozą) (pozycja 2106).


0903-Maté (herbata paragwajska).

Maté (herbata paragwajska) składa się z suszonych liści krzewu z rodziny ostrokrzewowatych, uprawianego w Ameryce Południowej. Znana jest pod nazwą „herbaty paragwajskiej” lub „herbaty jezuitów”. Maté (herbata paragwajska) używana jest do przygotowania naparów napoju o małej zawartości kofeiny.

 


 


0904-Pieprz z rodzaju Piper; owoce z rodzaju Capsicum lub z rodzaju Pimenta, suszone lub rozgniatane, lub mielone.

-Pieprz:

0904 11- -Nierozgniatany ani niemielony

0904 12- -Rozgniatany lub mielony

-Owoce z rodzaju Capsicum lub z rodzaju Pimenta:

0904 21- -Suszone, nierozgniatane ani niemielone

0904 22- -Rozgniatane lub mielone

(1)             Pieprz z rodzaju Piper

Określenie to obejmuje nasiona lub owoce wszystkich roślin pieprzowych z rodzaju Piper, z wyjątkiem pieprzu kubeba (Piper cubeba) (pozycja 1211). Główną odmianą handlową jest pieprz z gatunku Piper nigrum, który ma postać pieprzu czarnego lub białego. Ziarna czarnego pieprzu są uzyskiwane z niedojrzałych owoców wskutek suszenia na słońcu lub wędzenia owoców, czasami po poddaniu obróbce wrzącą wodą. Pieprz biały jest sporządzany z prawie dojrzałych owoców, z których przez namoczenie lub lekką fermentację usunięto zewnętrzne warstwy owocni. Biały pieprz jest często otrzymywany przez zmielenie zewnętrznej części ziaren czarnego pieprzu. Pieprz biały, który w rzeczywistości jest żółtoszary, nie jest równie ostry jak pieprz czarny.

Inną odmianą pieprzu jest pieprz długi (Piper longum).

Niniejsza pozycja obejmuje również pył i zmiotki z pieprzu.

Niektóre produkty znane pod nieprawidłową nazwą pieprzu są w rzeczywistości pimentem, np. pieprz indyjski, turecki, hiszpański, pieprz Cayenne, pieprz jamajski.

(2)Suszone lub rozgniatane albo mielone owoce z rodzaju Capsicum lub z rodzaju Pimenta

Owoce z rodzaju Capsicum należą generalnie do gatunku Capsicum frutescens lub Capsicum annuum i obejmują dwie główne grupy: chilli i paprykę. Istnieje tu wiele odmian (pieprz Cayenne, pieprz Sierra Leone, pieprz zanzibarski, papryka hiszpańska, papryka węgierska itd.).

Owoce z rodzaju Pimenta obejmują pieprz jamajski (znany również jako pieprz goździkowy, pieprz angielski i ziele angielskie).

Wspólną cechą tych owoców jest gorzki, mocny, palący, trwały smak; jest jednak wiele odmian rodzaju Capsicum, które nie mają ostrego zapachu (np. Capsicum annuum var. grossum).

Niniejsza pozycja nie obejmuje nierozgniatanych ani niemielonych świeżych owoców z rodzaju Capsicum lub rodzaju Pimenta (pozycja 0709).

 


 


0905-Wanilia.

09045 10-Nierozgniatana ani niemielona

0905 20-Rozgniatana lub mielona

Jest to owoc (lub ziarenko) rośliny pnącej z rodziny storczyków. Jest on barwy czarnawej i bardzo aromatyczny. Są dwa rodzaje wanilii: długa i krótka, jak również odmiana bardzo niskiej klasy znana jako wanilion (uzyskana z gatunku Vanilla pompona), której owoc jest miękki, prawie lepki i zawsze otwarty.

Pozycja niniejsza nie obejmuje:

(a)Oleożywicy waniliowej (zwanej błędnie „rezinoidem waniliowym” lub „ekstraktem waniliowym” (pozycja 1302).

(b)Cukru waniliowego (pozycja 1701 lub 1702).

(c)Waniliny (pachnącego składnika wanilii) (pozycja 2912).

 


 


0906-Cynamon i kwiaty cynamonowca (+).

-Nierozgniatane ani niemielone:

0906 11- -Cynamon (Cinnamomum zeylanicum Blume)

0906 19- -Pozostałe

0906 20-Rozgniatane lub mielone

Cynamon jest to wewnętrzna kora młodych gałęzi pewnych drzew z rodziny Lauraceae (wawrzynowate). Cynamon (Cinnemonum zeylanicum Blume) typu Sri Lanka (cejloński), typu seszelski i typu madagaskarski, zwany także cynamonem przedniej jakości, występuje zazwyczaj w wiązkach blado zabarwionych pasków zwiniętej kory. Cynamon chiński (znany również jako cynamon kasja lub cynamon zwyczajny) jest uformowany z grubszych warstw kory brązowo prążkowanej; zazwyczaj występuje w postaci rolek jednowarstwowych. Chiński (Cinnamomum cassia (Nees) ex Blume), indonezyjski (Cinnamomum burmanii (C.G.Nees)) i wietnamski (Cinnamomum loureirii Nees) typ cynamonu, znany również jako cynamon kasja lub cynamon zwyczajny, jest uformowany z grubszych warstw kory, pokrytej brązowymi prążkami; na ogół jest przedstawiany w rolkach tworzących pojedynczą warstwę. Inne odmiany cynamonu obejmują Cinnamomum obtusifolium, Cinnamomum tamala i Cinnamomum sintek”.

Pozycja niniejsza obejmuje również odpady cynamonu znane jako „szczapy”, wykorzystywane głównie do produkcji esencji cynamonowej.

Kwiaty cynamonowca są suszone i przesiewane. Są one maczugowate w kształcie, o długości zazwyczaj nieprzekraczającej 1 cm. Po zmieleniu są one mieszane z cynamonem.

Niniejsza pozycja obejmuje również owoc cynamonowca.

o

o   o

Noty wyjaśniające do podpozycji

Podpozycja 0906 11

Zakres niniejszej podpozycji jest ograniczony do cynamonu, który stanowi wewnętrzną korę młodych gałęzi drzewa lub krzewu, Cinnamomum zeylanicum Blume, powszechnie znanego jako cynamon ze Sri Lanki (cynamon cejloński), cynamon seszelski i cynamon madagaskarski.

Podstawowymi klasami handlowymi są pióra, rurki, piórka i wiórki.

 


 


0907-Goździki (całe owoce, kwiaty i szypułki).

0907 10-Nierozgniatane ani niemielone

0907 20-Rozgniatane lub mielone

Niniejsza pozycja obejmuje:

(1)Całe owoce goździkowca (o charakterystycznym, chociaż mniej wyraźnym smaku i zapachu goździków).

(2)Goździki (kwiaty goździkowca zebrane przed dojrzeniem i suszone na słońcu).

(3)Drobne, szarawe, silnie pachnące szypułki goździków.

Niniejsza pozycja wyłącza korę i liście goździkowca (pozycja 1211).

 


 


0908-Gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy i kardamony.

-Gałka muszkatołowa:

0908 11- -Nierozgniatana ani niemielona

0908 12- -Rozgniatana lub mielona

-Kwiat muszkatołowy:

0908 21- -Nierozgniatany ani niemielony

0908 22- -Rozgniatany lub mielony

-Kardamony:

0908 31- -Nierozgniatane ani niemielone

0908 32- -Rozgniatane lub mielone

Niniejsza pozycja obejmuje:

(a)Gałkę muszkatołową, okrągłą lub podłużną, nawet łuskaną.

(b)Kwiat muszkatołowy, który jest strzępiastą osłonką gałki muszkatołowej, znajdującą się między łuską zewnętrzną a jądrem. Masa ta pocięta w paski ma takie same, a nawet silniejsze właściwości jak gałka muszkatołowa. Świeża ma barwę jasnoczerwoną, ale z wiekiem staje się coraz bardziej żółta, aż staje się krucha i przezroczysta jak róg. Niektóre kwiaty muszkatołowe są koloru słomkowego, a nawet białe.

(c)Kardamony:

(1)Kardamon winogronowy, nazywany tak, gdyż odmiana ta rośnie w postaci ścisłych kiści, które czasem oferowane są w całości, ale częściej w postaci pojedynczych owoców o wielkości mniej więcej odpowiadającej pestkom winogronowym. Owoce są białawe, trójgraniaste, jasne i błonkowate; są one wewnętrznie podzielone na trzy komory, zawierające wiele bardzo aromatycznych nasion o gorzkim, ostrym zapachu.

(2)Kardamony małe lub średnie, podobne w budowie i właściwościach do kardamonów winogronowych, ale bardziej trójkątne i wydłużone.

(3)Kardamony duże, trójkątne, o długości od 27 do 40 mm i o brązowawej łusce.

(4)Pieprz malaguetta lub „rajskie ziarna” (Aframomum melegueta) prawie niezmiennie występuje wyłuskany, w postaci małych, wydłużonych, kanciastych nasion, które błyszczą jak polakierowane mimo szorstkiej powierzchni. Są one bezwonne, ale mają gorzki, palący smak podobny do smaku pieprzu.

 


 


0909-Nasiona anyżku, badianu, kopru, kolendry, kminu lub kminku; jagody jałowca.

-Nasiona kolendry:

0909 21- -Nierozgniatane ani niemielone

0909 22- -Rozgniatane lub mielone

-Nasiona kminu rzymskiego:

0909 31- -Nierozgniatane ani niemielone

0909 32- -Rozgniatane lub mielone

-Nasiona anyżku, badaniu, kminku lub kopru; jagody jałowca:

0909 61- -Nierozgniatane ani niemielone

0909 62- -Rozgniatane lub mielone

Owoce te lub nasiona są wykorzystywane do celów konsumpcyjnych jako przyprawy korzenne, do celów przemysłowych (np. w destylarniach) i do celów leczniczych. Są one objęte niniejszą pozycją, nawet wtedy gdy - szczególnie w wypadku nasion anyżu - są pakowane razem (np. w torebki), w celu sporządzania naparów lub „herbat” ziołowych.

Nasiona anyżku są to jajowate, podłużnie paskowane, szarawozielone nasiona biedrzeńca anyżu, o bardzo charakterystycznym zapachu i aromacie. Badian jest to anyż gwiazdkowaty (drzewo anyżowe).

Nasiona kolendry, kminu rzymskiego i kminku są to aromatyczne nasiona roślin z rodziny baldaszkowatych, używane głównie do produkcji likierów.

Nasiona kopru, uzyskiwane z ziela przyprawowego, mogą być ciemnoszare, o silnym, przyjemnym zapachu lub bladozielone, o bardzo charakterystycznym słodkim zapachu.

Jagody jałowca są bardzo ciemnobrązowe, o odcieniu purpurowo-niebieskim, pokryte żywicznym pyłem. Zawierają czerwonawą aromatyczną miazgę, o gorzkim i lekko słodkim smaku, z trzema małymi i bardzo twardymi pestkami. Jagody te są używane do aromatyzowania różnych napojów alkoholowych (np. gin), do kapusty kiszonej, różnych produktów spożywczych oraz do ekstrakcji olejku eterycznego.

 


 

 


0910-Imbir, szafran, kurkuma, tymianek, liście laurowe, curry i pozostałe przyprawy korzenne.

-Imbir:

0910 11- -Nierozgniatany ani niemielony

0910 12- -Rozgniatany lub mielony

0910 20-Szafran

0910 30-Kurkuma

-Pozostałe przyprawy korzenne:

0910 91- -Mieszanki wymienione w uwadze 1 b) do niniejszego działu

0910 99- -Pozostałe

Niniejsza pozycja obejmuje:

(a)Imbir (włącznie ze świeżym imbirem, tymczasowo zakonserwowanym w solance, niezdatnym w tym stanie do bezpośredniego spożycia); imbir zakonserwowany w syropie jest wyłączony (pozycja 2008).

(b)Szafran, składający się z suszonych znamion słupka i pręcików kwiatów krokusa szafrana (Crocus sativus). Może on występować w postaci pomarańczowo-czerwonego proszku o silnym, przenikliwym i przyjemnym zapachu. Zawiera składnik barwiący o małej trwałości. Używany jest jako przyprawa oraz w cukiernictwie i medycynie.

(c)Ostryż lub kurkumę (Curcuma longa), zwaną czasem nieprawidłowo „szafranem indyjskim” ze względu na żywą żółtą barwę; korzeń kurkumy jest sprzedawany w całości lub częściej w postaci sproszkowanej.

(d)Tymianek (włącznie z tymiankiem dzikim) oraz liście laurowe, nawet suszone.

(e)Proszek curry, składający się z mieszanki kurkumy i różnych innych przypraw korzennych w różnych proporcjach (np. kolendry, czarnego pieprzu, kminu, imbiru, goździków) oraz innych substancji aromatyzujących (np. czosnek w proszku), które aczkolwiek nie są objęte niniejszym działem, często są wykorzystywane jako przyprawy korzenne.

(f)Nasiona koperku (Anethum graveolens) oraz nasiona kozieradki (Trionella foenum graecum).

(g)Mieszanki produktów objętych pozycjami od 0904 do 0910, gdy poszczególne składniki mieszaniny są z różnych pozycji, np. mieszanki pieprzu (pozycja 0904) z produktami klasyfikowanymi do pozycji 0908.

__________