Niniejszy dział obejmuje owoce, orzechy, skórki owoców cytrusowych lub melonów (włącznie z arbuzami), generalnie przeznaczone do spożycia przez ludzi (w stanie, w jakim są prezentowane lub po przetworzeniu). Mogą one być świeże (włączając schłodzone), zamrożone (nawet ugotowane wcześniej na parze lub we wrzącej wodzie albo zawierające dodatek substancji słodzącej), lub suszone (włączając odwodnione, odparowane lub liofilizowane); mogą one być tymczasowo zakonserwowane (np. ditlenkiem siarki, w solance, w wodzie siarkowej lub innych roztworach konserwujących), pod warunkiem że nie nadają się w tym stanie do bezpośredniego spożycia.
Określenie „schłodzony” oznacza, że temperaturę produktu obniżono generalnie do około 0C, bez jego zamrażania. Niektóre jednak produkty, takie jak melony i niektóre owoce cytrusowe, mogą być uważane za schłodzone, gdy ich temperatura zostanie obniżona do około +10C i utrzymywana na tym poziomie. Wyrażenie „zamrożony” oznacza, że produkt schłodzono do temperatury niższej od temperatury zamarzania produktu, do jego całkowitego zamrożenia.
Owoce i orzechy niniejszego działu mogą być w całości, w plastrach, posiekane, pocięte, wypestkowane, przerobione na miazgę, utarte, obrane ze skóry lub łuskane.
Należy zauważyć, że sama homogenizacja nie powoduje zakwalifikowania produktu objętego niniejszym działem jako przetworu objętego działem 20.
Dodatek niewielkich ilości cukru nie ma wpływu na zaklasyfikowanie owocu do niniejszego działu. Niniejszy dział obejmuje również owoce suszone (np. daktyle i śliwki), których zewnętrzna część może być pokryta powstałą przy wysychaniu warstwą naturalnego cukru, nadającą owocowi wygląd nieco przypominający wygląd owoców kandyzowanych, objętych pozycją 2006.
Jednakże niniejszy dział nie obejmuje owoców zakonserwowanych przez odwodnienie osmotyczne. Wyrażenie „odwodnienie osmotyczne” odnosi się do procesu, w którym kawałki owocu są poddawane przedłużonemu nasycaniu w zagęszczonym syropie cukrowym w taki sposób, że znaczna ilość wody i naturalnego cukru owocu są zastępowane przez cukier z syropu. Owoc może być następnie wysuszony powietrzem w celu dalszego obniżenia zawartości wilgoci. Owoc taki jest klasyfikowany w dziale 20. (pozycja 2008).
Niniejszy dział wyłącza również szereg produktów warzywnych bardziej szczegółowo objętych innymi działami, nawet jeżeli pod względem botanicznym są owocami np.:
(a)Oliwki, pomidory, ogórki, korniszony, dynie, dynie zwyczajne, bakłażany, owoce z rodzaju Capsicum lub z rodzaju Pimenta (dział 7).
(b)Kawę, wanilię, jagody jałowca i inne produkty objęte działem 9.
(c)Orzechy ziemne i inne owoce oleiste, owoce stosowane głównie do produkcji farmaceutycznej lub perfumeryjnej, ziarno chleba świętojańskiego, pestki moreli lub podobnych owoców (dział 12).
(d)Ziarno kakao (pozycja 1801).
Niniejszy dział wyłącza ponadto:
(i)Mąkę, mączki i proszek z owoców (pozycja 1106).
(ii)Jadalne owoce i orzechy oraz skórkę melonów lub owoców cytrusowych, przygotowane lub zakonserwowane w inny sposób niż opisano powyżej (dział 20).
(iii)Prażone owoce i orzechy (np. kasztany, migdały i figi), nawet mielone, wykorzystywane generalnie jako substytuty kawy (pozycja 2101).
Należy zauważyć, że owoce i orzechy klasyfikowane są do niniejszego działu, nawet jeśli zapakowane są w hermetyczne pojemniki (np. śliwki suszone, orzechy suszone w konserwach). W większości przypadków produkty umieszczone w takich opakowaniach zostały jednak przetworzone lub zakonserwowane w inny sposób niż przewidziano w pozycjach niniejszego działu i dlatego są wyłączone (dział 20).
Produkty wymienione w niniejszym dziale są w nim klasyfikowane (np. truskawki świeże), jeśli pakowane są przy pomocy technologii opakowań ze zmodyfikowaną atmosferą (MAP). W procesie pakowania MAP powietrze otaczające produkt jest zmienione lub kontrolowane (np. przez usunięcie lub zredukowanie zawartości tlenu oraz zastąpienie go lub zwiększenie zawartości ditlenku azotu lub węgla).
0801-Orzechy kokosowe, orzechy brazylijskie i orzechy nerkowca, świeże lub suszone, nawet łuskane lub obrane (+).
-Orzechy kokosowe:
0801 11- -Suszone
0801 12- -W łupinie wewnętrznej (owocnia)
0801 19- -Pozostałe
-Orzechy brazylijskie:
0801 21- -W łupinach
0801 22- -Bez łupin
-Orzechy nerkowca:
0801 31- -W łupinach
0801 32- -Bez łupin
Pozycja niniejsza obejmuje suszone orzechy kokosowe, tzn. suszony i starty miąższ orzecha kokosowego, ale wyłącza koprę, to jest suszony miąższ orzecha kokosowego używany do wytłaczania oleju kokosowego i nienadający się do spożycia przez ludzi (pozycja 1203).
o
oo
Noty wyjaśniające do podpozycji
Podpozycja 0801 12
Ta podpozycja obejmuje tylko orzechy kokosowe, których zewnętrzna włóknista łupina (mesocarp) została częściowo lub całkowicie usunięta.
0802-Pozostałe orzechy, świeże lub suszone, nawet łuskane lub obrane.
-Migdały:
0802 11- -W łupinach
0802 12- -Bez łupin
-Orzechy leszczyny (Corylus spp.):
0802 21- -W łupinach
0802 22- -Bez łupin
-Orzechy włoskie:
0802 31- -W łupinach
080232- -Bez łupin
-Kasztany (Castanea spp.):
0802 41- -W łupinach
0802 42- -Bez łupin
-Pistacje:
0802 51- -W łupinach
0802 52- -Bez łupin
-Orzechy makadamia:
0802 61- -W łupinach
0802 62- -Bez łupin
0802 70-Orzechy kola (Cola spp.)
0802 80-Orzechy areka
0802 90-Pozostałe
Do podstawowych rodzajów orzechów objętych niniejszą pozycją należą migdały (słodkie lub gorzkie), orzechy leszczyny, orzechy włoskie, kasztany (Castanea spp.), pistacje, orzechy makadamia, orzechy pekanowe i orzeszki piniowe (nasiona Pinus pinea).
Pozycja niniejsza obejmuje również orzechy areca (betel) używane głównie do żucia, orzechy kola wykorzystywane zarówno do żucia, jak i jako baza do produkcji napojów, oraz jadalny, podobny do orzecha, kolczasty owoc z gatunku Trapa natans, określany czasem jako kotewka orzech wodny.
Niniejsza pozycja nie obejmuje:
(a)Jadalnych bulw z gatunku Eleocharis dulcis lub Eleocharis tuberosa, powszechnie znanych jako chiński orzech wodny (pozycja 0714).
(b)Pustych łupin orzechów włoskich i migdałów (pozycja 1404).
(c)Orzeszków ziemnych (pozycja 1202), prażonych orzeszków ziemnych oraz masła orzechowego (pozycja 2008).
(d)Nasion kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum) (pozycja 2308).
0803-Banany, włącznie z plantanami, świeże lub suszone.
0803 10-Plantany
0803 90-Pozostałe
Niniejsza pozycja obejmuje wszystkie jadalne owoce z rodzaju Musa.
Plantany są bananami skrobiowymi, które są mniej słodkie niż pozostałe banany. Skrobia zawarta w plantanach różni się od tej zawartej w pozostałych bananach tym, że nie staje się ona słodka w trakcie dojrzewania. Plantany są przede wszystkim spożywane po usmażeniu, upieczeniu, ugotowaniu na parze, ugotowaniu w wodzie lub w inny sposób poddane obróbce cieplnej.
0804-Daktyle, figi, ananasy, awokado, guawa, mango i smaczelina, świeże lub suszone.
0804 10-Daktyle
0804 20-Figi
0804 30-Ananasy
0804 40-Awokado
0804 50-Guawa, mango i smaczelina
W tej pozycji określenie „figi” odnosi się tylko do owoców z gatunku Ficus carica, nawet wykorzystywanych do destylacji. Pozycja ta zatem nie obejmuje owoców opuncji, które objęte są pozycją 0810.
0805-Owoce cytrusowe, świeże lub suszone (+).
0805 10-Pomarańcze
-Mandarynki (włącznie z tangerynami i satsumy); klementynki, wilkingi i podobne hybrydy cytrusowe
0805 21- -Mandarynki (włącznie z tangerynami i satsumy)
0805 22- -Klementynki
0805 29- -Pozostałe
0805 40-Grejpfruty, włącznie z pomelo
0805 50-Cytryny (Citrus limon, Citrus limonum) i limony (Citrus aurantifolia, Citrus latifolia)
0805 90-Pozostałe
Wyrażenie „owoce cytrusowe” stosuje się między innymi do:
(1)Pomarańczy, słodkich lub gorzkich (pomarańcze sewilskie).
(2)Mandarynek (włącznie z tangerynami i satsumy). Mandarynki mogą być pogrupowane w następujące główne klasy lub grupy:
─ Satsuma (Citrus unshiu Marcovitch), która składa się z wielu odmian.
─ Królewska (King) (Citrus nobilis Loureiro), która zawiera kilka odmian.
─ Śródziemnomorska (Citrus deliciosa Tenore), znana również jako Willowleaf.
─ Pospolita (Citrus reticulata Blanco), która jest reprezentowane przez liczne odmiany.
─ Mandarynki o małych owocach, które składają się z wielu gatunków.
(3)Klementynek, wilkingów i podobnych hybryd cytrusowych.
(4)Grejpfrutów (włącznie z pomelo).
(5)Cytryn (Citrus limon, Citrus limonum) i limon (Citrus aurantifolia, Citrus latifolia).
(6)Cedratu, kumkwatu, bergamotki itd.
Pozycja niniejsza obejmuje również małe zielone pomarańcze i cytryny, w rodzaju stosowanych do konserwowania.
Pozycja niniejsza wyłącza:
(a)Skórkę owoców cytrusowych (pozycja 0814).
(b)„Groszek pomarańczowy” lub „oranżettę” tj. niedojrzałe, niejadalne pomarańcze, które spadły z drzewa tuż po kwitnieniu, zbierane w stanie suchym w szczególności w celu wyekstrahowania olejku eterycznego (drobnoziarniste) (pozycja 1211).
°
° °
Nota wyjaśniająca do podpozycji
Podpozycja 0805 21
Ta podpozycja obejmuje mandarynki (włącznie z tangerynami i satsumy).
Mandarynki (Citrus reticulata Blanco) z grupy „Pospolita” można odróżnić od zwykłych pomarańczy mniejszym, spłaszczonym kształtem, łatwością w obieraniu, wyraźniejszym podziałem ich segmentów, a także słodszym smakiem i intensywniejszym zapachem. Mandarynki mają otwarty rdzeń (znacznie bardziej niż którakolwiek z pomarańczy) oraz nasiona z zielonkawymi liścieniami (z niewielkimi wyjątkami).
Tangeryny są okrągłego kształtu i nieco mniejsze, niż pomarańcze. Ich skórka jest koloru jasno pomarańczowego lub czerwonego. Tangeryny łatwo się obierają, a ich smak jest mniej kwaśny, niż innego owocu cytrusowego.
Satsumy (Citrus unshiu Marcovitch) są wczesną odmianą mandarynki. Owoc jest duży, koloru żółto-pomarańczowego, soczysty, niekwaśny i bez pestek.
Hybrydy mandarynki (włącznie z hybrydami tangeryn i satsum) są klasyfikowane do podpozycji 0805 29
Podpozycja 0805 22
Niniejsza podpozycja obejmuje klementynki.
Klementynki (Citrus reticulate „Clementina”) można odróżnić od mandarynek kolorem ich skórki, która jest czerwonawo-pomarańczowa. Skórka jest gładka i błyszcząca, ale nieco groszkowana. Ponadto nigdy nie mają one spłaszczonego kształtu jak mandarynki, ale są dobrze zaokrąglone i mają mniejszy rozmiar. Podobnie jak mandarynki, klementynki można łatwo obierać i dzielić na sekcje. Smak jest słodki, lekko kwaśny i aromatyczny, i jest raczej bardziej podobny do pomarańczy.
Podpozycja 0805 29
Niniejsza podpozycja obejmuje Wilkingi i podobne hybrydy cytrusowe.
Wilkingi są hybrydami, których rodzice należą do dwóch różnych grup mandarynki (Willowleaf i King). Są one rozmiaru od małego do średniego i mają lekko spłaszczony kształt. Ich skórka jest koloru pomarańczowego, gdy są dojrzałe i jest błyszcząca i nieco groszkowana. Jest średnio-cienka, trochę krucha, trochę przylegająca, ale łatwo obieralna. Ich miąższ ma kolor głęboko pomarańczowy oraz maja więcej pestek. Wilkingi są bardzo soczyste i mają bogaty, aromatyczny i charakterystyczny smak.
Pozostałe główne hybrydy to tangele (hybryda mandarynki z grejpfrutem lub pomelo), tangory (hybryda mandarynki ze słodką pomarańczą), kalamondyny, „lyos” i rangpury.
0806-Winogrona, świeże lub suszone.
0806 10-Świeże
0806 20-Suszone
Pozycja obejmuje winogrona świeże przeznaczone do konsumpcji lub produkcji wina (włącznie z pakowanymi w beczki), uprawiane na zewnątrz lub pod szkłem (cieplarnia).
Pozycja obejmuje również winogrona suszone, znane przede wszystkim jako rodzynki, sułtanki, rodzynki izmirskie, rodzynki Thompsona lub rodzynki bezpestkowe (zasadniczo pozbawione pestek) oraz duże rodzynki z pestkami, takie jak rodzynki muszkatelowe, Malaga, Denia, Damaszek, Lexir lub Gordo.
0807-Melony (włącznie z arbuzami) i papaje, świeże.
-Melony (włącznie z arbuzami):
0807 11- -Arbuzy
0807 19- -Pozostałe
0807 20-Papaje
Pozycja obejmuje świeże melony z gatunków Citrullus vulgaris lub Cucumis melo, włącznie między innymi z arbuzami, cedratami (konserwującymi), melonami zwyczajnymi, kantalupami, melonami casaba (odmiana melona zimowego) oraz melonami miodowymi. Pozycja niniejsza obejmuje również, podobne do melona, owoce z gatunku Carica papaya, znane jako papaje. Pozycja ta jednak wyłącza owoce z gatunku Asimina triloba, znane jako pawpaws (pozycja 0810).
0808-Jabłka, gruszki i pigwy, świeże.
0808 10-Jabłka
0808 30-Gruszki
0808 40-Pigwy
Do niniejszej pozycji klasyfikowane są jabłka i gruszki nadające się do celów deserowych, sporządzania napojów (np. cydru (cidru) lub perry) oraz do celów przemysłowych (np. sporządzania pasty, dżemu lub galaretki z jabłek, wyekstrahowania pektyny).
Pigwy są stosowane głównie do produkcji dżemu lub galaretek.
0809-Morele, wiśnie i czereśnie, brzoskwinie (włącznie z nektarynami), śliwki i owoce tarniny, świeże.
0809 10-Morele
-Wiśnie i czereśnie:
0809 21- -Wiśnie (Prunus cerasus)
0809 29- -Pozostałe
0809 30-Brzoskwinie, włącznie z nektarynami
0809 40-Śliwki i owoce tarniny
Pozycja niniejsza obejmuje morele, wszystkie odmiany wiśni i czereśni (białe, szklanki itd.), brzoskwinie (włącznie z nektarynami), wszystkie rodzaje śliwek (renklody, mirabelki, damascenki itd.) oraz owoce tarniny.
0810-Pozostałe owoce, świeże.
0810 10-Truskawki i poziomki
0810 20-Maliny, jeżyny, morwy i owoce mieszańców malin z jeżynami
0810 30-Porzeczki czarne, białe lub czerwone i agrest
0810 40-Żurawiny, borówki czarne i pozostałe owoce z rodzaju Vaccinium
0810 50-Owoce kiwi
0810 60-Duriany właściwe
0810 70-Owoce persymony (kaki)
0810 90-Pozostałe
Niniejsza pozycja obejmuje wszystkie owoce jadalne nie objęte klasyfikacją w żadnej z poprzednich pozycji niniejszego działu ani nie objęte innymi działami nomenklatury (zobacz wyłączenia wymienione w Uwagach ogólnych Not wyjaśniających do niniejszego działu).
Obejmuje ona zatem:
(1)Poziomki i truskawki.
(2)Maliny, jeżyny, owoce morwy i owoce mieszańców malin z jeżynami.
(3)Porzeczki czarne, białe lub czerwone i agrest.
(4)Żurawiny, borówki czarne, owoce mirtu i inne owoce z rodzaju Vaccinium.
(5)Owoce kiwi (Actinidia chinensis Planch. lub Actinidia deliciosa).
(6)Duriany właściwe (Durio zibethinus).
(7)Owoce persymony (kaki).
(8)Owoce Boysenberrie, owoce jarzębiny, bzu czarnego, owoce pigwy właściwej (sapodilla), jabłka granatu, owoce opuncji, owoce dzikiej róży, owoce jujuby, nieszpułki, longany, liczi, owoce flaszowca oraz owoce z gatunku Asimina triloba, znane również jako pawpaws.
Pozycja niniejsza wyłącza jagody jałowca (pozycja 0909).
0811-Owoce i orzechy, niepoddane obróbce cieplnej lub ugotowane na parze lub w wodzie, zamrożone, nawet zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego.
0811 10-Truskawki i poziomki
0811 20-Maliny, jeżyny, morwy, owoce mieszańców malin z jeżynami, porzeczki czarne, białe lub czerwone i agrest
0811 90-Pozostałe
Niniejsza pozycja ma zastosowanie do zamrożonych owoców i orzechów, które w postaci świeżej lub schłodzonej klasyfikowane są do wcześniejszych pozycji niniejszego działu. (Znaczenie pojęć „schłodzony” i „zamrożony” zostało wyjaśnione w Uwagach ogólnych Not wyjaśniających do niniejszego działu).
Do pozycji tej klasyfikowane są owoce i orzechy ugotowane na parze lub w wodzie przed zamrożeniem. Zamrożone owoce i orzechy poddane obróbce cieplnej w inny sposób przed zamrożeniem są wyłączone (dział 20).
Niniejsza pozycja obejmuje również zamrożone owoce i orzechy, do których dodano cukier lub inny środek słodzący, czego skutkiem jest hamowanie utleniania, dzięki czemu nie dochodzi do zmiany barwy, która w przeciwnym przypadku miałaby miejsce generalnie przy rozmrażaniu. Produkty objęte niniejszą pozycją mogą zawierać również dodatek soli.
0812-Owoce i orzechy zakonserwowane tymczasowo (na przykład gazowym ditlenkiem siarki, w solance, w wodzie siarkowej lub w innych roztworach konserwujących), ale nienadające się w tym stanie do bezpośredniego spożycia.
0812 10-Wiśnie i czereśnie
0812 90-Pozostałe
Pozycja niniejsza ma zastosowanie do owoców i orzechów (nawet blanszowanych lub parzonych), które zostały poddane takiej obróbce dla zapewnienia tymczasowej konserwacji na czas transportu lub magazynowania przed użyciem (np. za pomocą gazowego ditlenku siarki, w solance, w wodzie siarkowej lub w innych roztworach konserwujących), pod warunkiem że nie nadają się one w tym stanie do bezpośredniego spożycia.
Produkty takie są wykorzystywane głównie w przemyśle spożywczym (produkcja dżemu, przetworów z owoców kandyzowanych itp.). Zwykle w takim stanie występują wiśnie i czereśnie, truskawki i poziomki, pomarańcze, cedraty, morele, renklody. Są one zazwyczaj pakowane w beczułki, tace lub otwarte pojemniki drewniane.
0813-Owoce suszone, inne niż te objęte pozycjami od 0801 do 0806; mieszanki orzechów lub owoców suszonych objętych niniejszym działem.
0813 10-Morele
0813 20-Śliwki
0813 30-Jabłka
0813 40-Pozostałe owoce
0813 50-Mieszanki orzechów lub owoców suszonych objętych niniejszym działem
(A)Owoce suszone
Niniejsza pozycja obejmuje suszone owoce, które w stanie świeżym klasyfikowane są do pozycji od 0807 do 0810. Są one poddawane suszeniu na słońcu lub w procesie przemysłowym (np. suszenie tunelowe).
Najczęściej przetwarzanymi w ten sposób owocami są morele, śliwki, jabłka, brzoskwinie i gruszki. Suszone jabłka i gruszki są wykorzystywane do produkcji cydru (cidru) i perry, jak również do celów kulinarnych. Owoce, z wyjątkiem śliwek, są zazwyczaj podzielone na pół lub plasterkowane, z wyjętymi pestkami, drylowane lub pozbawione nasion. Mogą one występować w postaci plastrów lub bloków miazgi, suszonej lub odparowywanej (dotyczy to szczególnie moreli i śliwek).
Niniejsza pozycja obejmuje strączki tamaryndy powidlnika. Obejmuje także miazgę tamaryndy bez dodatku cukru lub innych substancji i nieprzetworzoną w inny sposób, nawet z nasionami, włóknami lub kawałkami owocni wewnętrznej.
(B)Mieszanki orzechów lub suszonych owoców
Niniejsza pozycja obejmuje również wszystkie mieszanki orzechów i suszonych owoców klasyfikowanych do niniejszego działu (włącznie z mieszankami orzechów lub suszonych owoców objętych tą samą pozycją). Obejmuje zatem mieszanki świeżych lub suszonych orzechów, mieszanki suszonych owoców (bez orzechów) i mieszanki świeżych lub suszonych orzechów i suszonych owoców. Mieszanki te występują często w pudełkach, paczkach celulozowych itd.
Niektóre suszone owoce lub mieszanki suszonych owoców objęte niniejszą pozycją mogą być zapakowane (np. w torebki) w celu sporządzania naparów ziołowych lub „herbatek” ziołowych. Produkty takie są również klasyfikowane do niniejszego działu.
Pozycja ta wyłącza jednak takie produkty składające się z mieszanki jednego lub więcej suszonych owoców zaliczonych do niniejszego działu z roślinami lub częściami roślin klasyfikowanych do innych działów, lub z innymi substancjami, takimi jak jeden lub więcej wyciągów roślinnych (generalnie pozycja 2106).
0814-Skórki owoców cytrusowych lub melonów (włącznie z arbuzami), świeże, zamrożone, suszone lub zakonserwowane tymczasowo w solance, w wodzie siarkowej lub w innych roztworach konserwujących.
Do skórek owoców cytrusowych najczęściej wykorzystywanych do celów spożywczych należą skórka pomarańczowa (włącznie z pomarańczy gorzkiej lub sewilskiej), skórka cytryny i cedratu. Skórki te są wykorzystywane głównie do produkcji skórki kandyzowanej lub ekstrakcji olejków eterycznych.
Pozycja niniejsza wyłącza skórkę sproszkowaną (pozycja 1106) i kandyzowaną skórkę owoców (pozycja 2006).
__________